@btc99999999 Napisał wiele…

29 maja 2018

@btc99999999 Napisał wiele głupot, ale dał jedno zdanie które moim zdaniem jest trafione w punkt

Altcoiniarze wierzą, że btc to słąbe wykorzystanie blockchaina, a blockchain to przełom. Bitcoiniarze wierzą, że bitcoin to jedyne sensowne zastosowanie blockchaina, a cały blockchcian jest rozdmuchany.

Weźmy nazewnictwo jakiego używa się w projektach i regulacjach czyli DLT (Distributed Ledger Technology) jest to po prostu rejestr rozproszony i tak nie każdy system DLT jest blockchainem ale każdy blockchain jest systemem DLT. Dodatkowo systemy DLT dzieli się na: public, private, permissioned oraz unpermissioned. Bitcoin używa DLT publicznego, ponieważ gdyby wykorzystywał DLT prywatnego, wtedy do danych mieliby dostęp tylko wybrani użytkownicy. Różnicą w permissioned DLT oraz unpermissioned DLT jest weryfikacja transakcji. W premissioned DLT transakcje może zweryfikować konkretne grono użytkowników, natomiast unpermissioned DLT pozwala weryfikować transakcje wszystkim użytkownikom.Najprościej zrozumieć to jako rozproszona baza danych mająca pewne atrybuty.

Na wstępie trzeba podać, że jest bardzo wiele przypadków użycia gdzie systemy DLT sprawdzają się o wiele lepiej niż zwykła baza danych ale są też przypadki gdzie zwykła baza danych będzie lepszym rozwiązaniem. Co więcej przy jednym projekcie w zależności od miejsca można łączyć wiele technologi naraz.

Większość technologi opensourcowych które osiągnęły sukces wcześniej czy później zostaje wykorzystana w komercyjnych projektach, deweloperzy są werbowani przez korporacje a kod zostaje adaptowany do komercyjnego rozwiązania. Nie inaczej dzieje się w przypadku technologi DLT, duże korporacje posiadają budżety i nie muszą wyceniać i finansować swoich projektów przez ICO czy listowanie coinów na giełdach. Ale to że o tym za często nie słyszymy nie znaczy że się nie dzieje.

Ktoś może powiedzieć ale to jest robione jako marketing jak na fali dot.com , część projektów tak ale część nie i tak samo jak z tysiąca projektów z ery dot.com kilka wypaliło i zmieniło nasze postrzeganie technologi. Podobnie będzie tutaj.

Przypadków użycie jest naprawdę sporo, zarówno w sektorze finansowym jak i poza nim. Patrząc po patentach jest naprawdę tego sporo i coraz więksi gracze w to wchodzą.Trzeba spojrzeć czasem poza rynek bitcoina i altów, przykład z naszego podwórka PKO opracowuje system oparty o DLT do łatwej weryfikacji dokumentów bankowych, nikt nie nagania, akcje banku nie urosły o 1500%, nie było ICO, nie było pump and dump. Po prostu technologia została użyta tam gdzie była odpowiednia i może przynieść korzyści. Albo Dubaj postanowił do 2020 r. wyeliminować papier w administracji publicznej i wszystkie zapisy przenieść do „łańcucha bloków”. Ignorowanie tego to ignorowanie sporej części technologi jako takiej.

#bitcoin #kryptowaluty

No Comments

Comments are closed.