Fragment wywiadu z Rafałem…

28 grudnia 2018

Fragment wywiadu z Rafałem Zaorskim dla Forbes’a w którym wypowiada się o przyszłości rynku krypto oraz technologi #blockchain
#kryptowaluty

Jaką kwotą pan obraca każdego dnia?

Od miliona do 50 milionów złotych.

Ile pan najwięcej zarobił w ciągu jednego dnia?

2,5 miliona złotych.

A stracił?

800 tysięcy złotych.

Jacy będą liderzy przyszłorocznych wzrostów (o ile nastąpią)?

Inwestuję w spółki związane z blockchainem. Nie z kryptowalutami, bo porównuję bańkę kryptowalutową do bańki internetowej. Pierwsze duże pieniądze ludzie na bańce internetowej zarabiali na domenach. Kupiło się dobrą domenę i sprzedając na rynku wtórnym, zarabiało mnóstwo pieniędzy: tysiąc, nawet 10 tysięcy procent, jeśli się kupiło np. play.pl albo jakąś inną atrakcyjną nazwę. To się skończyło, już nikt nie mówi o domenach. Dopiero potem przyszła bańka na dotcomach, spółki zmieniały się w internetowe, nikt nie wiedział, jak je wycenić. Szczytem spekulacyjnej szajby była tak zwana „wycena benchmarkowa”, kiedy to analizowano spółki pod względem potencjalnych przychodów, zysków, wartości księgowej, ale porównywano do średniej wyceny spółek z tej samej branży. A benchmarki były oparte na wycenie czegoś bez pokrycia w pieniądzach, np. jednego zarejestrowanego użytkownika danej domeny. I myślę, że teraz będzie podobnie – po fascynacji wirtualnymi walutami przyjdzie druga fala, w której inwestorzy postawią na spółki z wirtualną infrastrukturą, czyli blockchainowe.

Nie ceni pan wirtualnych walut?

Zgadzam się z Warrenem Buffettem, że bitcoin ma tylko wartość transportową jako waluta, nie stoi za nim żadna armia, tyle jest wart, ile za niego damy. Natomiast uważam, że to blockchain zmieni świat. On jest jeszcze niedoceniony jako rewolucja technologiczna. Internet zalał nas informacją w natężeniu, którego ludzki mózg nie jest w stanie przetrawić. Blockchain odbudowuje porządek i zaufanie do informacji.

Na razie to blockchain jest tylko modą, a nie poważną gałęzią gospodarki. Zgadza się, na razie nikt nie jest w stanie określić, jakie będą z tego przychody dla firm. Ale podobnie było z biznesem internetowym. Cała reklama oparta na internecie, rozwój adsensów, adwordsów, wszystkich pojęć CPC, CPM, jak skonstruować kampanię internetową, remarketing – to jest kolejny etap mniej więcej od 2005 roku. Po bańce na dotcomach powstały firmy drugiej fali, które nauczyły się zarabiać.

Z firmami blockchainowymi będzie podobnie? Teraz ściągną kapitał od podekscytowanych inwestorów, a zarabiać nauczą się za kilka lat?

Trzeba założyć powtarzalność dziejów. Podobnie było z bańkami, których nie pamiętamy, takimi jak kolejowa, chemiczna, elektryczna, a nawet growa z lat 80. Ale tak jak internet spowodował, że bez bankowości elektronicznej nie wyobrażamy sobie życia, tak wcześniej czy później blockchain zacznie się spinać z biznesem. Już to robi, chociażby w handlu detalicznym, powodując, że programy lojalnościowe są tańsze i bardziej efektywne.

A jaka będzie pana zdaniem przyszłość kryptowalut?

Wiara środowiska bitcoinowego, że rozwoju kryptowalut nie można zablokować, jest złudna. Każde państwo ma skuteczne środki, żeby je wyeliminować. A bitcoin nie jest używką, do której ludzie są przyzwyczajeni. Prohibicja nie spowoduje wzrostu ceny.

Czy mimo to spekuluje pan na kryptowalutach?

Rozgrywałem kryptowaluty na przełomie roku, kiedy cena bitcoina poszybowała do 20 tys. dol., a potem szybko spadała. W tej chwili cena bitcoina ustabilizowała się na 6 tys. dol. Wielu inwestorów kupuje przy tym poziomie, licząc na duże odbicie. Im więcej osób ma takie przekonanie, tym bardziej mi jako spekulantowi wydaje się ono fałszywe. Bo jeśli wszyscy mówią, że to ma odbić, a nie odbija, to coś jest nie tak. Przypuszczam, że czeka nas jeszcze większe tąpnięcie. Jeżeli cenę przebije 6 tysięcy i nie pojawi się popyt zbierający, to wtedy powinna pójść panika, nawet do 1 tys. dolarów. Czekam na to. (Dwa tygodnie po rozmowie cena bitcoina spadła poniżej 6 tys. dol. – red.).

https://www.forbes.pl/inwestowanie/rafal-zaorski-wywiad-z-najwiekszym-spekulantem-w-polsce/mbc79ld

#bitcoin #inwestowanie #gielda

No Comments

Comments are closed.